Darek

Drugi niezależny port CAT w Yaesu 897.

        Użytkownicy posiadający radio Yaesu 897 borykają się czasami z problemem zajętości portu CAT (z tyłu radia) po zakupie skrzynki antenowej FC30/FC40. Producent przewidział taki problem i zaimplementował drugi niezależny port CAT i wyprowadził jego styki na wtyczkę RJ45 mikrofonu. Oto jak to producent opisał w instrukcji:

Jak widać na złączu mikrofonu mamy wyprowadzone sygnały RX,TX,GND portu CAT - RS232 TTL.

Jest to drugi niezależny port CAT!

Można tylni port CAT ustawić do pracy ze skrzynką antenową FC30/FC40 a przedni port ustawić w tryb CAT i wykorzystać go do podłączenia radia z komputerem.
Wystarczy wykonać rozgałęźnik, który to umożliwi nam jednoczesne korzystanie z mikrofonu oraz portu CAT.

Aby uaktywnić drugi port CAT w naszym radiu Yaesu 897 wystarczy wejść w MENU NR.059 i przestawić opcję na pozycję CAT. Prędkość nowego portu będzie taka sama jak tego z tyłu radia.

Schemat rozgałęźnika widać poniżej.

Pobierz szczegółowy schemat w formacie PDF.

Jak widać ze schematu dodatkowy port CAT podłączamy do lini gdzie podłączone są przyciski na mikrofonie UP i DOWN. Ważne jest aby podczas korzystania z portu CAT nie naciskać tych przycisków bo to spowoduje przerwanie komunikacji z komputerem. Jeśli definitywnie zdecydujemy, że przyciski na mikrofonie są nam zbędne to w rozgałęzniku nie podłączamy do gniazda RJ45 lini UP i DOWN. Odłączymy tym samy przyciski na mikrofonie i nawet przypadkowe naciśnięcie któregoś z nich nie będzie powodowało żadnych skutków.

Tak wykonany rozgałęźnik pozwoli nam na podłączenie kabla od PC takiego samego jakiego używaliśmy podczas podłączania do tylniego portu CAT np. CT-62.

Podziękowania dla Jarka SP3SWJ za materiały oraz pomoc w testach.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zoptymalizowana do rozdzielczości 1024x768 i wyższej.