Darek

GROUNDBOX

        GroundBox jest małym acz bardzo funkcjonalnym dodatkiem do instalacji antenowej. Jego zadaniem jest uziemianie a jednocześnie łatwe odłączanie anten od radia.
Zawsze jest tak, że anteny mamy gdzieś przykręcane z tyłu radia i jak zaczyna się burza odłączanie anten z tyłu radia jest dość niewygodne.
GroundBox jest swojego rodzaju panelem wyprowadzonym w łatwo dostępne miejsce dzięki któremu mamy łatwy dostęp do wtyczek antenowych i możemy je wygodnie odłączać lub przepinać.
W moim rozwiązaniu metalowy GroundBox został przymocowany do metalowego kaloryfera, który jest w bliskim sąsiedztwie mojej radiostacji za pomocą opaski. Dodatkowo z tyłu GroundBox jest specjalny zacisk do podłączenia uziemienia.

Obudowę do jego budowy pozyskałem ze starego przełącznika drukarkowego od komputera.
Do GraundBox wchodzą wszystkie kable antenowe z dachu a następnie są wyprowadzone na front obudowy poprzez gniazda UC1 oraz N.
Radio z GroundBox podłączamy za pomocą dowolnej długości kabla zakończonego po obu stronach wtyczkami.
Mając uziemione anteny na dachu i uziemiony GroundBox to cała linia antenowa po obu stronach staje sie uziemiana bez względu czy mamy podłączone radio czy nie.
Oczywiście tak jak i GroudBox tak i radio dodatkowo jest uziemione do wspólnego punktu uziemienia (w moim przypadku jest to kaloryfer).
Dodatkowo w GroundBox zamontowałem sztuczne obciążenie 50om 100W, które przydaje się do różnego rodzaju testów nadajnika.

Sztuczne obciążenie 50om 100W

Radiator w obudowie jest umiejscowiony tak, że między żebrami przechodzą kable antenowe.

Przy lutowaniu kabli antenowych na UKF ważny jest sposób podłączenia oplotu kabla do gniazda. Złe podłączenie spowoduje pogorszenie SWR na paśmie 70cm. Dlatego ważne jest, aby oplot kabla był promieniście i w miarę równo rozłożony wokół gniazda.

 

Mam nadzieję, że podoba Wam się mój pomysł na GroundBox. Dla mnie osobiście takie rozwiązanie bardzo ułatwiło odłączanie anten od radia.

Powodzenia w budowie.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zoptymalizowana do rozdzielczości 1024x768 i wyższej.