Darek

Budowa kabla RS232 do Kenwood TS-440S

       Jeśli chcesz podłączyć Kenwood TS-440S do komputera aby móc np. programować pamięci czy to sterować radiem za pomocą komputera niezbędny jest kabel do transmisji danych RS232. Dodatkowo trzeba sprawdzić czy nasz TS-440S ma uaktywnione złącze ACC1 służące właśnie do komunikacji komputer <-> radio. Aby tego dokonać trzeba rozkręcić radio (górną i dolną pokrywę) a następnie odkręcić i uchylić panel przedni tak aby dostać się do zaekranowanej części. Ekran ten zdejmujemy i patrzymy czy dwie podstawki pod układy scalone są zapełnione czy też nie. Jeśli nie to musimy nabyć w sklepie elektronicznym dwa układy scalone o symbolu TC4040BP (Toshiba) oraz uPD8251AC (NEC). Można stosować zamienniki w przypadku pierwszego natomiast drugi radzę kupić taki jak podaje producent. Ja nabyłem go tutaj http://www.nikomp.pl. Firma Kenwood oczywiście sprzedaje gotowy KIT o nazwie IC-10 ale podejrzewam, iż cena jego będzie kosmiczna. Gdy już mamy układy scalone należy je wpiąć w puste podstawki z tyłu panelu frontowego. Później skręcamy całe radio do kupy i mamy radio przygotowane do współpracy z komputerem, czyli uaktywnione wyjście ACC1 w radiu. Teraz pozostaje zrobić odpowiedni kabel. Schemat kabla RS232 pokazuje rysunek poniżej.

Schemat

Kliknij aby powiększyć

Wszystkie części są do nabycia w sklepie elektronicznym. Całość można zamontować dowolnie albo na płytce albo na tak zwanego pająka. Części jest niewiele więc montaż nie powinien nastręczać problemów. Ja osobiście wykonałem to na laminacie który zapewnił sztywność konstrukcji oraz odpowiednią elektryczną masę. Oto jak to wyszło w moim wykonaniu.

Kabel elektronika

Kliknij aby powiększyć

Kabel RS232

Kliknij aby powiększyć

Kabel doskonale współpracuje z takimi programami jak TRX-Manager, Logger32 czy Ham Radio DeLuxe. Parametry konfiguracyjne pozwalające nawiązać transmisję między programami a radiem to:Konfiguracja w programie TRX-Manager


Konfiguracja w programie Logger32


Konfiguracja w programie Ham Radio DeLuxe


Powodzenia w budowie!

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zoptymalizowana do rozdzielczości 1024x768 i wyższej.