Darek

Budowa głośnika zewnętrznego z filtrami pasmowymi audio.

      W bardzo prosty i niedrogi sposób można samemu wykonać głośnik zewnętrzny będący odpowiednikiem drogich firmowych głośników dostepnych w handlu. Ja postanowiłem zbudować swój głośnik będący kopią orginalnego głośnika Kenwood SP-31. Głośnik ten posiada filtry pasmowe pozwalające odpowiednio uformować dzwięk wychodzący z naszego radia. Posiada cztery filtry umożliwiające w różny sposób kształtować charakterystykę audio.


Charakterystyka pracy głośnika z zastosowaniem filtrów.

Tak jak już wspomniałem oparłem się o fabryczny schemat głośnika Kenwood SP-31.

Schemat
Schemat ideowy głośnika Kenwood SP-31

Obudowę głośnika wykonałem z płyty paździerzowej 10mm natomiast głośnik pozyskałem z kolumny głośnikowej radiowęzłowej. Najbardziej mi pasował ze względu na odsłuch jaki na nim uzyskałem (można zastosować dowolny wedle swojego gustu)

Glosnik
Widok głośnika (front)

Jak widać na płycie czołowej umieściłem cztery przełączniki oraz gniazdo słuchawkowe. Przełączniki pierwszy z lewej służy do wyboru wejścia z którego zamierzamy słuchać. Głośnik umożliwia podłączenie jednocześnie do dwóch radii. Następny przełącznik czyli drugi z lewej umożliwia włączenie filtru, który obcina niskie częstotliwości do 400Hz. Przełącznik trzeci od lewej włącza filtr obcinający wysokie częstotliwości do 3kHz. Czwarty z lewej przełącznik umożliwia obcięcie wysokich czestotliwości do 1.2kHz. Filtry mogą pracować w różnych konfiguracjach tzn. można np. załączyć filtr obcinający do 3kHz oraz 1.2kHz i wtedy uzyskamy sumaryczny filtr obcinający wysokie częstotliwości do 900Hz itd.

Glosnik
Widok głośnika (bok)

Gniazdo słuchawkowe umożliwia podłączenie słuchawek i jednocześnie odłącza głośnik.

Glosnik
Widok głośnika (środek)

Cewki nawinięte są drutem 1mm w emalii na karkasie 20mm. Cała obudowa została wyklejona od środka gąbką 10mm aby nie powstawał szkodliwy rezonans od scianek oobudowy.

Glosnik
Widok głośnika (środek)

Dodatkowo dodałem już od siebie transformator separujący (nie widniejący na schemacie) umożliwiający odiizolowanie głośnika od wyjscia liniowego dzięki któremu można np. do głośnika podłączyć kartę dzwiękową komputera i nagrywanie łączności do plików wav czy mp3.

Glosnik
Widok głośnika (tył)

Na powyższym zdjęcu widać od lewej gniazda wyjść liniowych (pierwszy bez separacji galwanicznej drugi z separacją) następnie widoczne są dwa wejścia umożliwiające podłączenie jednocześnie dwóch radii.

Powodzenia w budowie!

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zoptymalizowana do rozdzielczości 1024x768 i wyższej.