Darek

Dodatkowy wskaźnik do Yaesu 897
Yaesu 897 LCD METER


wersja linijki 1


wersja linijki 2

Dokumentacja

- schemat
- płytka
- widok zworki na płytce
- oprogramowanie do mikroprocesora

     Radio Yaesu 897 posiada specjalne gniazdo do podłączenia zewnętrznego wskaźnika, który to może pokazywać dodatkowe informacje o pracy radia. Gniazdo to znajduje się na spodzie radia pod przednim panelem. Jest to gniazdo Jack 3,5mm.

UWAGA! Miernik powinien również poprawnie pracować z radiem YAESU FT-857 niemniej nie zostało to przezemnie przetestowane.


Film pokazujący działanie wskaznika


W handlu dostępny jest taki dodatkowy wskaźnik analogowy firmy LDG Electronics


a koszt jego to około $50. Jak na wskaźnik to trochę drogo, dlatego postanowiłem sobie zrobić taki wskaźnik z dostępnych w szufladzie części.
Wskaźnik który wykonałem jest cyfrowy i bazuje na mikrokontrolerze Atmega8 oraz LCD 2x16 znaków. Koszt części nie powinien przekroczyć 50zł!
Głównym celem powstania tej konstrukcji było polepszenie komfortu odczytu wskazań. W radiu tym poziom sygnału korespondenta "S" kończy się na S9 a następnie pokazywany jest w formie S9++ co jest mało wymowne. Na moim wskaźniku sygnał S powyżej S9 pokazywany jest dB.

Dodatkowo podczas nadawania możemy ustawić dowolny parametr niezależnie od tego co pokazuje się na wyświetlaczu w radiu. Tym samy naraz podczas nadawania możemy odczytać 2 parametry. Przykładowo mogą to być moc na zewnętrznym wskaźniku oraz SWR na wyświetlaczu w radiu. To wszytko możemy odczytać naraz bez wchodzenia w menu radia.


Należy pamiętać, iż wskaźnik ten jest jedynie wskaźnikiem a nie precyzyjnym miernikiem. Pokazuje orientacyjne wartości tak aby użytkownik radia miał podgląd podstawowych parametrów.


Na zewnętrznym wskaźniku możemy obserwować takie parametry jak:

1. poziom sygnału korespondenta S (RX)
2. moc w.cz. (TX)
3. modulacja (TX)
4. ALC (TX)
5. SWR (TX)

Wszystkie parametry odnoszące się do TX można oglądać z osobna, natomiast który z nich mamy zamiar oglądać ustawiamy w menu wskaźnika.
Aby wskaźnik pokazywał poprawnie należy w radiu ustawić odpowiednie opcję w menu.
W Menu 060 ustawiamy parametr jaki będzie wyświetlany podczas odbioru. W naszym przypadku to SIG. Natomiast w Menu 061 ustawiamy parametr który zamierzamy oglądać podczas nadawania. Tu mamy dostępne: POW, MOD, ALC, SWR.


Oczywiście w radiu w tym menu dostępne są jeszcze inne parametry ale mój wskaźnik obsługuje tylko te. Myslę że są to najważniejsze parametry.
Tak skonfigurowane radio zaczyna wysyłać do wskaźnika odpowiedni sygnał. Oczywiście we wskaźniku musimy wybrać taki sam parametr jak ustawiliśmy w radiu. W przeciwnym wypadku wskaźnik będzie pokazywał błędne dane.
Aby wskaźnik "wiedział" kiedy naciskamy PTT musimy wykonać przejściówke do mikrofonu na której "ukradniemy" sygnał PTT.


Opis gniazda RJ45 w radiu

Przejściówke wykonujemy jako przelotkę czyli 1:1. Natomiast do pinu PTT oraz masy dolutowujemy osobny kabelek.

Przejściówka pozwalająca miernikowi "wiedzieć" kiedy naciskamy PTT.

Obudowa gniazda RJ45 pozyskana jest od jakiegoś zestawu głośnomówiącego od telefonu NOKIA.

Tak wygląda miernik od środka

Aby sprawdzić czy z radia wysyłany jest odpowiednio wysoki sygnał do miernika należy w radiu w menu 060 ustawić opcję FS. Radio wysyła wtedy stały poziom sygnału dzięki któremu dowiemy się czy miernik jest odpowiednio wysterowany.
Naciskamy przycisk <OK> na mierniku i wchodzimy do menu, które pokazuje czy sygnał z radia jest wystarczający aby wskaznik pokazywał poprawnie dane. Poziom sygnału odczytujemy z miernika.

Jeśli poziom jest za niski musimy zwrócić uwagę na kabel łączący radio z miernikiem. Nie może być za długi i musi być dobrej jakości. Jeśli to nie wystarczy należy sprawdzić poziom napięcia zasilającego wzkaźnik.
Czasami może zajść konieczność wymiany stabilizatora na inny z innej partji produkcyjnej ponieważ ich napięcie wyjściowe różni się o pare mV.
W moim przypadku napięcia przedstawiają się następująco:

napięcie zasilające (za stabilizatorem)- 5.00V
napięcie FS z radia (mierzone na końcu kabla pomiarowego)- 4.99V
-
dopuszczalny poziom 4.97V-5.00V

Napięcie FS z radia może znacząco odbiegać od podanego jeśli kabel łączący radio z miernikiem będzie miał zbyt cienkie kabelki.

Jeśli te parametry będą znacząco odbiegać miernik nie będzie poprawnie wskazywał!

C.D.N.

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Strona zoptymalizowana do rozdzielczości 1024x768 i wyższej.